Legion logo

free counters 

website design software
Mixed curling and bonspiels - schedules and info
Hudson Legion Curling Club website navigation banner

Please click on one of these icons to go directly to the information that interests you

link to general information about Mixed Curling

link to information about the current event

link to information about the next event

link to information about the previous event

link to information about the past winners in the Mixed Curling league

General information

Current event

Next event

Previous event

Past winners

For information about the Doubles competition please click on this button:

General information about the Mixed Curling League

Mixed Curling is the recreational, social category of curling activities.

The season is divided into several competitions that go for five to six weeks at a time. In between these competitions, there are bonspiels that last a week or two.

Mixed Curling draws take place on Friday evenings whereas bonspiels usually take place during weekdays.

For each of the different competitions new teams are made up by the competition committee who take into account the experience level of each curler to ensure that all the teams are balanced.

The conveners for Mixed Curling and Bonspiels are Don Planche and John MacArthur..

2015-2016 Mixed League competitions

The following competitions are planned for this season:

Competition event

Dates

HLCC “Ryder Cup”

Oct. 13-18

Seguin Trophy

Oct. 23 - Dec. 4

The Ham and Turkey Bonspiel

Dec. 7-11

Blaise Trophy

Jan. 8- Feb. 26

Gray Trophy

Mar. 4 - Apr. 8

Closing Bonspiel

Apr. 11 - Apr. 16

Current events

Blaise Trophy. Duration: Jan. 8 - Feb. 26, 2016.

Rules

Round robin competition:

  • six ends to be played. In case of a tie no extra end is played
  • persons playing third are responsible for posting wins/ties/losses (exact scores are not important)
  • 3 pts for a win, 2 pts for a tie, 1 pt for a loss

Standings (last update: Feb. 2)

Pos

Team

Wins

Losses

Ties

Points

1

Santa Maria

3

1

0

10

2

Mason

1

0

3

9

3

Sewell

1

1

2

8

4

MacArthur

1

1

2

8

5

Hodgson

2

2

0

8

6

de la Durantaye

1

1

2

8

7

Amyotte

2

2

0

8

8

Eades

0

3

1

5

Schedule and results (last updated: Feb. 2)

Date

Time

Sheet

Team 1

Res

Team 2

Res

Friday Jan 8

Mason - Snacks

7:00

Sheet 1

Mason

T

MacArthur

T

7:00

Sheet 2

de la Durantaye

T

Sewell

T

8:30

Sheet 1

Eades

L

Hodgson

   W

8:30

Sheet 2

Amyotte

W

Santa Maria

L

 

Friday Jan 15

MacArthur - Snacks

7:00

Sheet 1

Eades

L

de la Durantaye

W

7:00

Sheet 2

MacArthur

W

Amyotte

L

8:30

Sheet 1

Sewell

L

Santa Maria

W

8:30

Sheet 2

Hodgson

L

Mason

W

 

Friday Jan 22

Santa Maria - Snacks

7:00

Sheet 1

Amyotte

L

Hodgson

W

7:00

Sheet 2

de la Durantaye

L

Santa Maria

W

8:30

Sheet 1

Mason

T

Eades

T

8:30

Sheet 2

MacArthur

T

Sewell

T

 

Friday Jan 29

de la Durantaye - Snacks

7:00

Sheet 1

Mason

T

de la Durantaye

T

7:00

Sheet 2

Sewell

W

Hodgson

L

8:30

Sheet 1

Santa Maria

W

MacArthur

L

8:30

Sheet 2

Eades

L

Amyotte

W

 

Friday Feb 5

Hodgson - Snacks

7:00

Sheet 1

Hodgson

 

Santa Maria

 

7:00

Sheet 2

Amyotte

 

Mason

 

8:30

Sheet 1

Eades

 

Sewell

 

8:30

Sheet 2

de la Durantaye

 

MacArthur

 

 

Friday Feb 12

Sewell - Snacks

7:00

Sheet 1

Sewell

 

Mason

 

7:00

Sheet 2

MacArthur

 

Hodgson

 

8:30

Sheet 1

Amyotte

 

de la Durantaye

 

8:30

Sheet 2

Santa Maria

 

Eades

 

 

Friday Feb 19

Eades - Snacks

7:00

Sheet 1

Eades

 

MacArthur

 

7:00

Sheet 2

Amyotte

 

Sewell

 

8:30

Sheet 1

Mason

 

Santa Maria

 

8:30

Sheet 2

de la Durantaye

 

Hodgson

 

 

Friday Feb 26

Amyotte - Snacks

7:00

Sheet 1

Playoffs-tbd

 

Playoffs-tbd

 

7:00

Sheet 2

Playoffs-tbd

 

Playoffs-tbd

 

8:30

Sheet 1

Playoffs-tbd

 

Playoffs-tbd

 

8:30

Sheet 2

Playoffs-tbd

 

Playoffs-tbd

 

Teams

Skip

3rd

2nd

Lead

Barbara Mason

Sander Boelam

John Bennet

Suzanne Beckman

Sandy Eades

Wade Dearling

Belinda Gare

Sharlene Dearling

Jay de le Durantaye

Steve Shaw

Martin Jackson

Phil Prince

John MacArthur

Don Planche

Jennifer Patterson

Chris Jager

Lance Hodgson

Bob Beck

Greg Rider

Jocelyne Beck

Noah Amyotte

Phil Amyotte

Joan Bazar

David Sweetlove

Phillip Santa Maria

Angelo Santa Maria

Frank Menard

Lydia Santa Maria

Steve Sewell

Josee Santa Maria

Jonathan Hammel

Amelia Robinson

Spares

Barbara Robinson

Peter Mansell

Jay Oland

Jon Bazar

David Singh

Joanne Ross

Andrew Moll

Victoria Stratton

Next event in the 2015-2016 season

Gray Trophy. Mar. 4 - Apr. 8, 2016

Previous event

Seguin Trophy. Duration: Oct. 23 - Dec. 4, 2015.

HLCC Mixed Curling Seguin Trophy
2015-2016 Seguin Trophy winning team

The winning team, from left to right: Don Planche (third), Amelia Robinson (lead), Jonathan Hummel (second) and Peter Mansell (skip). They were also voted the best dressed team in the Seguin Trophy competition.

Rules

Round robin competition:

  • six ends to be played. In case of a tie no extra end is played
  • persons playing third are responsible for posting wins/ties/losses (exact scores are not important)
  • 3 pts for a win, 2 pts for a tie, 1 pt for a loss

Standings (last update: Dec. 15)

Pos

Team

Wins

Losses

Ties

Points

1

Mansell

7

0

0

21

2

Sewell

5

2

0

17

3

Bazar

4

3

0

15

4

Eades

4

3

0

15

5

Berube

4

3

0

15

6

Dearling

2

5

0

11

7

Robinson

1

5

1

10

8

de la Durantaye

0

6

1

8

Schedule and results (last updated: Dec. 15)

 

       Team 1

W/L/T

       Team 2

W/L/T

Friday Oct 23

Dearling - Snacks

7:00 Sheet 1

       Dearling        

L

       Berube        

W

7:00 Sheet 2

       Durantaye       

L

       Sewell        

W

8:30 Sheet 1

Eades       

L

       Bazar       

W

8:30 Sheet 2

       Mansell       

W

       Robinson        

L

 

Friday Oct 30

Mansel - Snacks

7:00 Sheet 1

       Eades       

W

       Durantaye       

L

7:00 Sheet 2

       Berube        

L

       Mansell       

W

8:30 Sheet 1

       Sewell        

W

       Robinson        

L

8:30 Sheet 2

       Bazar       

L

       Dearling        

W

 

Friday Nov 6

Robinson - Snacks

7:00 Sheet 1

       Mansell       

W

       Bazar       

L

7:00 Sheet 2

       Durantaye       

T

       Robinson        

T

8:30 Sheet 1

       Dearling        

L

       Eades       

W

8:30 Sheet 2

       Berube        

L

       Sewell        

W

  

Friday Nov 13

Durantaye - Snacks

7:00 Sheet 1

       Dearling        

W

       Durantaye       

L

7:00 Sheet 2

       Sewell        

L

       Bazar       

W

8:30 Sheet 1

       Robinson        

L

       Berube        

W

8:30 Sheet 2

       Eades       

L

       Mansell       

W

  

Friday Nov 20

Bazar - Snacks

7:00 Sheet 1

       Bazar       

W

       Robinson        

L

7:00 Sheet 2

       Mansell       

W

       Dearling        

L

8:30 Sheet 1

       Eades       

L

       Sewell        

W

8:30 Sheet 2

       Durantaye       

L

       Berube        

W

  

Friday Nov 27

Sewell - Snacks

7:00 Sheet 1

       Sewell        

W

       Dearling        

L

7:00 Sheet 2

       Berube        

W

       Bazar       

L

8:30 Sheet 1

       Mansell       

W

       Durantaye       

L

8:30 Sheet 2

       Robinson        

L

       Eades       

W

  

Friday Dec 4

Eades - Snacks

7:00 Sheet 1

       Eades       

W

       Berube        

L

7:00 Sheet 2

       Mansell       

W

       Sewell        

L

8:30 Sheet 1

       Dearling        

L

       Robinson        

W

8:30 Sheet 2

       Durantaye       

L

       Bazar       

W

Teams

Skip

Third

Second

Lead

Jon Bazar

Philippe Santa Maria

Belinda Gare

Joan Bazar

Jay de la Durantaye

Frank Menard

Martin Jackson

David Sweetlove

Serge Berube

Angelo Santa Maria

Josée Santa Maria

Phil Prince 

Wade Dearling

Barbara Mason

Greg Rider

Lydia Santa Maria

Peter Mansell

Don Planche

Jonathan Hummel

Amelia Robinson

Barb Robinson

John MacArthur

Jennifer Patterson

Chris Jager

Steve Sewell

Lance Hodgson

Suzanne Beckman

John Bennet

Sandy Eades

Noah Amyott

Sharlene Dearling

Phill Amyott

Spares

Sander Boelam

Joanne Ross

Lisa Krebs

Andrew Moll

Victoria Stratton

 

 

 

Ham-and-Turkey Bonspiel. Duration: Dec. 7 - 11, 2015.

Rules

Two games minimum bonspiel:

  • eight ends to be played. In case of a tie a complete extra end is played
  • persons playing third are responsible for posting wins/ties/losses (exact scores are not important)

Schedule and results (last updated: Dec. 12)

2015-2016 Ham-and-Turkey Bonspiel draws and results

Teams

Skips

Thirds

Seconds

Leads

Lynda/Mike

Coutts J

Hodgson L

Jackson M

Langdon B

Bazar J

Ruiter G

Shaw S

Poulter C

Eades S

Zbig Jasiukajc

Sweetlove D

Krebs L

Dearling W

Dearling S

Barta B

Legault B

Baumeister J

Philip Santa Maria

Shaw S

Oland J

Cameron B

Angelo Santa Maria

Bazar  Joan

Stephens M

MacArthur J

Devine M

Jager C/ Jen

Robinson B

Sewell S

Labrosse J

O'Flaherty