Legion logo

free counters 

website design software
Friday Night curling - schedules and info
Hudson Legion Curling Club website navigation banner

Please click on one of these icons to go directly to the information that interests you

link to information about the past winners in the Mixed Curling league

General information

Current event

Next event

Previous event

Past winners

 

General information about the House League

 

The House League is the middle ground between the recreational, social curlers who play in the Mixed League and the more competitive and skilled curlers who play in the Ladder.

House League draws take place on Mondays.

New teams are formed at the start of each competition.

The conveners for the House League are Jon Bazar and Glenn Bajohr.

 

2017-2018 season House League curling events

 

The following competitions are planned for this season:
 

Competition event

Dates

President’s Trophy

Oct. 16 - Dec. 2

Pat Lid

Dec. - Feb.

Vice-President’s Trophy

Feb. - Apr.

 

 

Current event

 

The President Trophy: Duration: Oct. 16 - Dec. 2, 2017

 

Rules

 

  • eight ends to be played. In case of a tie no extra end is played
  • thirds are responsible for posting the actual game score, not just wins/ties/losses
  • 3 points for a win, 0 points for a loss, 1 point for a tie
  • in case of a default by one team, the score will be marked as an 8-0 win for the non-defaulting team
  • in playoff games, the higher ranked team has the hammer in the first end

 

Winning team

 

 

 

 

Standings (last update: Nov. 14)

 

Pos

Team

Wins

Losses

Ties

Points

PF

PA

1

Legault

4

0

0

12

35

22

2

Oland

3

1

0

9

35

16

3

MacArthur

3

1

0

9

31

24

4

Putnam J.

2

1

1

7

26

23

5

Baumeister

1

2

1

4

21

25

6

Putnam L.

1

2

0

3

18

23

7

Robinson

0

3

0

0

14

26

8

Langdon

0

4

0

0

13

34

 

Draw schedule and results (last update: Nov. 14)

 

WEEK

DATE & TIME

SHEET

TEAMS

 

 

 

 

 

PTS

 

PTS

1

MONDAY

6:30

1

OLAND

12

LANGDON

3

Oct 16, 2017

 

2

LEGAULT

9

MacARTHUR

8

 

 

 

 

 

 

 

THURSDAY

6:30

1

ROBINSON

2

BAUMEISTER

9

Oct 19, 2017

 

2

PUTNAM L.

6

PUTNAM J.

10

 

2

MONDAY

7:00

1

ROBINSON

8

LEGAULT

9

Oct 23, 2017

 

2

LANGDON

5

MacARTHUR

6

 

 

 

 

 

 

 

THURSDAY

6:30

1

BAUMEISTER

5

PUTNAM J.

5

Oct 26, 2017

 

2

OLAND

5

PUTNAM L.

6

 

3

MONDAY

7:00

1

PUTNAM J.

3

OLAND

10

Oct 30, 2017

 

2

MacARTHUR

9

BAUMEISTER

4

 

 

 

 

 

 

 

THURSDAY

6:30

1

LEGAULT

8

LANGDON

3

Nov 2, 2017

 

2

PUTNAM L.

 

ROBINSON

 

 

4

MONDAY

8:00

1

MacARTHUR

8

PUTNAM L.

6

Nov 6, 2017

 

2

BAUMEISTER

3

LEGAULT

9

 

 

 

 

 

 

 

THURSDAY

6:30

1

OLAND

8

ROBINSON

4

Nov 9, 2017

 

2

PUTNAM J.

8

LANGDON

2

 

5

MONDAY

8:00

1

PUTNAM J.

 

MacARTHUR

 

Nov 13, 2017

 

2

LEGAULT

 

OLAND

 

 

 

 

 

 

 

 

THURSDAY

6:30

1

PUTNAM L.

 

BAUMEISTER

 

Nov 16, 2017

 

2

LANGDON

 

ROBINSON

 

 

6

MONDAY

7:00

1

LEGAULT

 

PUTNAM L.

 

Nov 20, 2017

 

2

BAUMEISTER

 

LANGDON

 

 

 

 

 

 

 

 

THURSDAY

6:30

1

OLAND

 

MacARTHUR

 

Nov 23, 2017

 

2

ROBINSON

 

PUTNAM J.

 

 

7

MONDAY

7:00

1

MacARTHUR

 

ROBINSON

 

Nov 27, 2017

 

2

BAUMEISTER

 

OLAND

 

 

 

 

 

 

 

 

THURSDAY

6:30

1

LANGDON

 

PUTNAM L.

 

Nov 30, 2017

 

2

PUTNAM J.

 

LEGAULT

 

PLAYOFFS

Saturday

11:00

1

1ST PLACE

 

4TH PLACE

 

Dec 2, 2017

 

2

2ND PLACE

 

3RD PLACE

 

 

 

 

 

 

 

 

FINALS

1:00

1

WINNER 1ST vs 4TH

 

WINNER 2ND vs 3RD

 

 

Team rosters

 

Skip

Third

Second

Lead

Bill Langdon

Steve Shaw

Sharlene Dearling

Linda Hougan

Jay Oland

John Coutts

Greg Riter

Lydia Santa Maria

Barb Robinson

Glenn Ruiter

Tracy Dickson

Gord Nelson

Benoit Legault

Rob Lennox

Jennifer Hallessey

Derek Martin

Lynda Putnam

Peggy Sheppard

Sue Towne

Joan Bazar

Jim Putnam /
Mike Normandeau

Wade Dearling

Glenn Bajor

Sonia Dumont

John MacArthur

Don Planche

Lance Hogdson

Rose Bajor

Jen Baumeister

Bob Cameron

Eric Schmedt

Robin Richardson

 

Spares list

 

Zbig Jasiukajc

Jon Bazar

Matt Stevens

Laurie Partington

Phil Amyotte

 

 

 

 

Action on the ice

 

 

 

 

Next event

 

The  Pat Lid: Duration: Dec. 2017 - Feb. 2018

 

Previous event

 

The 2016-2017 season Vice-President Trophy: Duration: Mar. 20 - Apr. 13, 2017

 

Rules

 

  • round robin competition with two Pools of teams
  • top two teams in each Pool qualify for the playoffs
  • eight ends to be played. In case of a tie no extra end is played
  • thirds are responsible for posting the actual game score, not just wins/ties/losses
  • 3 points for a win, 0 points for a loss, 1 point for a tie
  • in case of a default by one team, the score will be marked as an 8-0 win for the non-defaulting team
  • in playoff games, the higher ranked team has the hammer in the first end

 

Winning team

 

2016-2017 HLCC Vice-President Trophy winners

The 2016-2017 Vice-President Trophy winning team (from left to right): skip - Jay Oland, third - Glenn Ruiter, second - Jason Duhème (sparing for Bob Barta) and lead - Martin Jackson

 

Standings (last update: Apr. 7)

 

Pool “A”

Pos

Team

Wins

Losses

Ties

Points

PF

PA

1

Langdon

2

1

0

6

17

15

2

MacArthur

1

1

1

4

27

17

3

Laventure

1

1

1

4

22

16

4

Cameron

1

2

0

3

13

31

 

Pool “B”

Pos

Team

Wins

Losses

Ties

Points

PF

PA

1

Oland

2

1

0

6

27

19

2

Putnam L.

2

1

0

6

21

20

3

Robinson

1

2

0

3

16

22

4

Legault

1

2

0

3

21

24

 

Draw schedule and results (last update: Apr. 11+)

 

 

Week

Date

Time

Sheet

Team 1

Pts

Team 2

Pts

1

MONDAY

7:00 PM

1

Langdon

6

Laventure

3

MARCH 20

 

2

MacArthur

15

Cameron

3

 

 

 

 

 

 

 

THURSDAY

7:00 PM

1

Robinson

5

Putnam L.

6

MARCH 23

 

2

Oland

8

Legault

9

 

2

MONDAY

7:00 PM

1

Langdon

8

MacArthur

6

MARCH 27

 

2

Laventure

13

Cameron

4

 

 

 

 

 

 

 

THURSDAY

7:00 PM

1

Robinson

4

Oland

12

MARCH 30

 

2

Putnam L.

9

Legault

8

 

3

MONDAY

7:00 PM

1

Langdon

3

Cameron

6

APRIL 3

 

2

MacArthur

6

Laventure

6

 

 

 

 

 

 

 

THURSDAY

7:00 PM

1

Robinson

7

Legault

4

APRIL 6

 

2

Putnam L.

6

Oland

7

 

4

PLAYOFFS

 

MONDAY

8:00 PM

1

Langdon

L

Putnam L.

W

APRIL 10

 

2

Oland

W

MacArthur

L

 

 

 

 

 

 

 

THURSDAY

7:00 PM

1

Putnam L.

7

Oland

8

APRIL 13

 

2

 

 

 

 

Here is the box score for the championship game:

Team J. Oland

X

1

2

 

 

5

 

 

8

 

 

 

 

 

 

 

Score

H

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

Team L. Putnam

 

 

3

 

 

4

6

7

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Team rosters

 

Skip

Third

Second

Lead

Bill Langdon

Joanne Ross

Steve Shaw

Gord Nelson

Bob Cameron

Sandy Eades

Lance Hogdson

Line Barrette

Mike Laventure

Gregory Ykema

Sharlene Dearling

Robin Richardson

John MacArthur

Jon Bazar

Sander Boelen

Derek Martin

Jay Oland

Glenn Ruiter

Bob Barta

Martin Jackson

Barb Robinson

Zbig Jasiukajc

Jennifer Hallessey

Erich Schmedt

Benoit Legault

Wade Dearling

Peggy Sheppard

Linda Hougan

Lynda Putnam

John Coutts

Glenn Bajohr

Joan Bazar

 

Spares list

 

Bradley Craig

Rob Lennox

Sue Towne

Barry Rowland

Philip Prince

Matt Stevens

Jacques Labrosse

Tracy Dickson

David Singh

Jason Duheme

Phil Amyotte

Zach Amyotte

 

Action on the ice